Headhunter - kto to? Jak nim zostać? (+ Zarobki headhuntera) (2023)

Headhunter poszukuje na rynku menedżerów wysokiego szczebla lub wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Nawiązuje z nimi kontakt i przekonuje ich do zmiany pracodawcy, tj. przyjęcia oferty swojego klienta.

Brzmi intrygująco?

Ty też możesz zostać headhunterem!

W tym artykule dowiesz się:

  • jaka jest droga do zawodu headhunter
  • ile zarabia headhunter
  • gdzie szukać pracy jako headhunter
  • jak napisać CV headhuntera.

Dobrą pracę zapewni Ci czytelne i estetyczne CV. Uruchom kreator CV, wybierz szablon, wypełnij według wskazówek i gotowe.

Headhunter - kto to? Jak nim zostać? (+ Zarobki headhuntera) (1)

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

Stwórz CV teraz

1

Headhunter — jak nim zostać?

Zacznijmy od tego, czym różni się zawód headhuntera i rekrutera.

Te dwa zawody mają ze sobą wiele wspólnego — budują strategię rekrutacji i przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne.

Headhunter to osoba, która zajmuje się pozyskiwaniem talentów wysokiego szczebla poprzez bezpośrednie kontakty. Kolokwialnie mówiąc to osoba, która wyciąga ludzi z jednej firmy do innej. Jego praca skupia się przede wszystkim na budowaniu relacji.

Rekruter z kolei ma szerszy zakres obowiązków. Wystawia ogłoszenia i promuje je. Pracuje przede wszystkim z kandydatami, którzy sami zgłoszą swoją aplikację do firmy. W skrajnych sytuacjach wchodzi w buty headhuntera.

Headhunter - kto to? Jak nim zostać? (+ Zarobki headhuntera) (2)

Aleksandra Włodarczyk

HR Specialist w InterviewMe

Zanim do rozmów kwalifikacyjnych dojdzie, headhunterzy przeczesują dziesiątki CV, aby znaleźć dokładnie takiego kandydata, który będzie pasował na dane stanowisko oraz do firmy klienta.

Headhunter jest również rekruterem, ale aktywnie poszukującym. Oznacza to, że dociera on przede wszystkim do tych osób, które nie szukają aktualnie pracy — zamiast czekać na kandydatów, którzy odpowiedzą na ofertę pracy, sam tych kandydatów poszukuje.

Headhunterzy pracują głównie w agencjach rekrutacyjnych, realizując projekty na zlecenie klientów zewnętrznych. Mogą jednak stanowić również kadrę wewnętrznego działu HR danej korporacji.

Praca headhuntera związana jest z poszukiwaniem kandydatów na stanowiska specjalistyczne. Wynika to z faktu, że specjalistów jest znaleźć najtrudniej. Z tego powodu headhunter sam musi mieć rozeznanie w branży, do której rekrutuje. Musi dobrze rozumieć oczekiwania swojego klienta oraz umieć zweryfikować kompetencje kandydata.

Jak się domyślasz, headhunter musi być bardzo kontaktową osobą. Przeprowadza wiele rozmów i w krótkim czasie musi wyciągnąć z kandydata jak najwięcej informacji. Co więcej — musi też umieć przekonać kandydata do przejścia do nowej firmy. Dlatego ważne są u niego zdolności negocjacyjne.

Drugą ważną predyspozycją jest ukierunkowanie na wynik. Headhunter jest rozliczany z liczby pozyskanych kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne oraz osób zatrudnionych. Oczywiście nie oznacza to, że może na rozmowę przyprowadzić osobę z łapanki. Musi ona spełniać kryteria klienta.

Przed headhunterem stawia się zatem zarówno cele ilościowe, jak i jakościowe.

W przypadku naprawdę wyjątkowych zawodów headhunter musi niemalże stanąć na głowie, aby znaleźć odpowiedniego kandydata.

Zatem — musi być również wytrwały i cierpliwy. To nie jest praca dla tych, którzy łatwo się poddają!

Headhunter powinien potrafić samodzielnie zorganizować swoją pracę i umieć się zdyscyplinować. W większości przypadków jest to bowiem stanowisko niezależne.

Często headhunter pracuje sam, a praca nie zawsze daje się zamknąć w ramach 8 godzin etatu. Kandydaci na stanowiska wysokiego szczebla często nie mają czasu w ciągu dnia na spotkanie — i to headhunter musi się w tym przypadku do kandydata dostosować.

Ponadto, kandydat często nie chce, aby jego współpracownicy lub pracodawca wiedzieli o jego spotkaniu z headhunterem. Firma poszukująca nowego pracownika również nalega na poufność. Z tego powodu na początkowych etapach rozmów headhunter często nie ujawnia, na czyje zlecenie pracuje.

Headhunter — ścieżka zawodowa

Droga do zawodu headhuntera jest zbliżona do ścieżki rozwoju rekrutera.

Na początku zwykle zaczyna się od stanowiska researchera. Zadaniem takiej osoby jest wyszukiwanie potencjalnych kandydatów na rynku pracy. Researcher poszukuje osób o określonych kwalifikacjach i doświadczeniu.

Kolejny stopień rozwoju zawodowego to praca jako konsultant. Na tym stanowisku do codziennych zadań należy już również bezpośredni kontakt z potencjalnymi kandydatami.

Konsultant weryfikuje kompetencje miękkie i twarde, przeprowadza kandydata przez proces rekrutacyjny, przedstawia go potencjalnemu pracodawcy i ewentualnie składa ofertę pracy.

Starszy konsultant, który osiągnął odpowiednie doświadczenie zawodowe, przechodzi na stanowisko head huntera. W praktyce nazwa head hunter nie jest zbyt często wykorzystywana do określania zajmowanego stanowiska. W przypadku wykorzystywania anglosaskiej nomenklatury starszy konsultant — headhunter — nazywany jest executive recruiter’em.

W ramach rozwoju zawodowego starszemu konsultantowi delegowane są projekty polegające na rekrutacji specjalistów i menedżerów wysokiego szczebla. To czyni z niego headhuntera.

Jakie studia wybrać?

Najlepsze kierunki studiów dla przyszłego headhuntera to zarządzanie zasobami ludzkimi, socjologia czy też psychologia.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się kierunek Psychologia w biznesie. Łączy on zagadnienia związane z psychologią z pracą w środowisku biznesowym.

W ramach tego kierunku możesz studiować takie przedmioty jak:

  • HR jako strategiczny partner biznesu
  • Psychologia decyzji kadrowych
  • Kształtowanie polityki personalnej firmy

Psychologię w biznesie możesz studiować na tych uczelniach:

Wybór kierunku studiów to nie lada wyzwanie. Stoisz przed tym dylematem? Sprawdź: Jakie studia wybrać by dostać dobrą pracę?

Przejrzyste CV to zasługa dobrego szablonu.Kreator CVma ich kilkanaście. Wybierz ten, który pasuje do Ciebie. Wypełnij CV według wskazówek, pobierz i gotowe!

Headhunter - kto to? Jak nim zostać? (+ Zarobki headhuntera) (3)

Kreator CV

Zobacz inne szablony,stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

2

Zarobki headhuntera

Trudno jednoznacznie określić, ile zarabia headhunter. Takie informacje są poufne, a wiele zależy od realizowanego projektu i kontraktu między headhunterem a agencją lub klientem, jeśli headhunter funkcjonuje jako wolny strzelec.

W większości przypadków zarobki headhuntera są zbliżone do zarobków starszego specjalisty ds. rekrutacji.

Specjalista ds. rekrutacji zarabia około 4520 zł brutto. Starszy specjalista ds. rekrutacji zarabia 5820 zł brutto.

W przypadku rekrutacji na wyjątkowo trudne stanowiska, wynagrodzenie headhuntera wzrasta. Często oprócz podstawowej pensji otrzymuje prowizję, na przykład określony procent miesięcznego wynagrodzenia rekrutowanego kandydata.

Prowizja może być jednorazowa w określonej kwocie lub rozłożona w czasie (na przykład 5% miesięcznego wynagrodzenia zatrudnionego kandydata za każdy przepracowany miesiąc).

W przypadku headhuntera freelancera wynagrodzenie może opierać się wyłącznie o prowizję. Jej wysokość wynosi wtedy zazwyczaj jedno- lub nawet dwukrotność miesięcznego wynagrodzenia zatrudnionego kandydata.

Choć headhunter nie zarabia źle, są zawody w Polsce oferujące lepsze wynagrodzenie. Sprawdź: Najlepiej płatne zawody w Polsce [ranking].

3

Gdzie szukać pracy?

Jak już wiesz, headhunter na naszym rynku piastuje w praktyce stanowisko starszego specjalisty ds. rekrutacji. Dzięki doświadczeniu zajmuje się on trudniejszymi rekrutacjami.

Zatem—

Powinieneś szukać pracy w sektorze rekrutacji.

Jeśli chcesz zostać headhunterem, wykaż się w pracy jako rekruter. Zyskasz zaufanie i otrzymasz ciekawe projekty do realizacji.

Pracę jako rekruter znajdziesz na następujących portalach:

Rekruterzy często w swojej pracy wykorzystują serwis LinkedIn. Dlatego zadbaj o swój profil w tym serwisie. Sprawdź nasz poradnik:LinkedIn — jak stworzyć profil, by dostawać oferty pracy?

4

Jak napisać CV?

Jak napisać najlepsze CV headhuntera? Skorzystaj z tych wskazówek:

1. Dopasuj CV i list motywacyjny do oferty pracy.

Każda firma jest inna. Dlatego oczekiwania od kandydata różnią się w zależności od oferty pracy. Zapoznaj się z nią dokładnie i spersonalizuj swoje CV oraz list motywacyjny. Dzięki temu wzbudzisz większe zainteresowanie. Sprawdź: Jak dostosować CV do oferty pracy — praktyczne przykłady.

2. Dodaj podsumowanie zawodowe do swojego CV.

Czy wiesz, że rekruterzy poświęcają średnio 6 sekund na jedno CV? Musisz się wyróżnić! Świetnym sposobem jest dodanie podsumowania zawodowego (wciąż niewielu kandydatów to robi). Tutaj dowiesz się, jak to zrobić: Podsumowanie i cele zawodowe pracownika — wzór jak napisać i przykłady.

3. Używaj konkretów w opisie doświadczenia.

Każdy może napisać, że dobrze pracuje w zespole lub jest empatyczny. W opisie doświadczenia stosuj konkrety. Zawrzyj w opisie doświadczenia opis sytuacji, w których wykazałeś się posiadanymi umiejętnościami. Sprawdź: Jak opisać doświadczenie zawodowe w CV? [Przykłady]

4. Przygotuj list motywacyjny

Wykorzystaj tę dodatkową szansę na wyróżnienie się spośród innych kandydatów. Pamiętaj jednak, aby nie przepisywać swojego CV do listu motywacyjnego. Spersonalizuj go, pokazując swoją motywację i zainteresowanie danym stanowiskiem pracy. Z poradnikiem pójdzie Ci łatwiej: Krótki list motywacyjny po polsku i angielsku — jak napisać?

5. Zadbaj o czytelność i poprawność swojego CV

Nie zapominaj, że dobre wrażenie robi się tylko raz! Sprawdź dokładnie swoje CV w poszukiwaniu błędów ortograficznych i językowych. Zadbaj również o czytelność swojego CV i oryginalny CV szablon.

Wskazówka:Nie zapomnij również o bardzo ważnym elemencie, jakim jest klauzula CV. Pozwala ona kandydatowi do pracy na wyrażenie zgody na przetwarzanie jego danych osobowych w procesie rekrutacji.

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Headhunter - kto to? Jak nim zostać? (+ Zarobki headhuntera) (4)

Kreator listu motywacyjnego

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Co sądzisz o pracy headhuntera po przeczytaniu tego artykułu? Na pewno nie wygląda ona tak jak na filmach. Rozczarowałeś się? A może wręcz przeciwnie — zamierzasz podjąć pracę w tym zawodzie? Daj znać w komentarzu.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Francesca Jacobs Ret

Last Updated: 01/11/2023

Views: 6212

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Francesca Jacobs Ret

Birthday: 1996-12-09

Address: Apt. 141 1406 Mitch Summit, New Teganshire, UT 82655-0699

Phone: +2296092334654

Job: Technology Architect

Hobby: Snowboarding, Scouting, Foreign language learning, Dowsing, Baton twirling, Sculpting, Cabaret

Introduction: My name is Francesca Jacobs Ret, I am a innocent, super, beautiful, charming, lucky, gentle, clever person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.